Jiri Menzel Dies: Oscar-Winning ‘Closely Watched Trains’ Czech Director Was 82

Czech director Jiri Menzel, who helmed the Oscar-winning feature Closely Watched Trains, died on Saturday after a long battle with an undisclosed illness. He was 82.

His wife, Olga confirmed his death on Instagram and Facebook. “It was our utmost honor and privilege that we could be with you on your last pilgrimage to eternity,” she wrote, translated to English. “Your love for me, and for our girls was the kind of love that never lays down conditions.”

She added, “I am also grateful to you for the last three years, as hard as they were. You kept always helping me with your courage, with your appetite and your will to live, and with your humor. I wish for you “a pretty little cloud” as you often used to say… Death cannot end anything. I believe we will meet again, in whatever way. It simply must be so because I feel it cannot be otherwise. I caress you. We love you, from the bottom of our hearts, and forever.”

Menzel was a member of the Czech New Wave movement and he was put into the spotlight with his first feature Closely Watched Trains in 1967 which immediately gained acclaim and accolades, winning the Oscar for Best Foreign Language Film. In 1969, his film Larks on a String was banned by the Czechoslovakian government and when it finally debuted in 1990 at the 40th Berlin International Film Festival, it won the Golden Bear.

In 1987, Menzel’s dark comedy My Sweet Village was nominated for an Oscar for Best Foreign Language Film. He was also a member of the jury at the 37th Berlin International Film Festival as well as a jury member of the the 16th and 19th Moscow International Film Festival. On top of that, in 2013, he also earned an IIFA Lifetime Achievement Award.

In addition to directing, he had over 80 film and TV acting credits including Martin Sulik’s The Interpreter and the Jan Hrebejk’s 2000 film Divided We Fall, which was nominated for an Oscar.

Menzel is survived by his wife and daughters, Anna Karolina and Eva Maria.

Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek. 1 list Korintským 13:1-8 „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“ Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával… Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička Todos los seres, todos los acontecimientos de tu vida esta ahi, porque tu los has convocado. De ti depende lo que recielvas hacer con ellos. Ya nadie nos quitará nuestros recuerdos. Všechny bytosti a všechny vaše činy jsou tu, protože jste je svolali. Je jen na vás jak s nimi naložíte. Vzpomínky už nám nikdo nevezme. 🤍🕊

A post shared by Olga Menzelová (@olgamenzelova) on

 

 

Source: Read Full Article